Kontor, 470 m2, Stockholm, Slakthusområdet
Modern och yteffektiv lokal med bra konferensrum, moderna installationer och gemensam service i huset. Välkommen till Palmfelts Center!
Här bjuds en modern och yteffektiv lokal, väl lämpad för ett aktivitetsbaserat arbetssätt. De två ritningarna visar på hur lokalen ser ut idag och hur den skulle kunna disponeras efter ombyggnation. Som hyresgäst i Palmfelts Center har du tillgång till husets gemensamma entré och tillhörande konferensavdelning.
Tekniskt sett finns det i lokalen möjlighet till ventilation för över 50 personer personer. I huset finns även serverhallar att hyra för den som önskar.
Slakthusområdet byggdes upp under tidigt 1900-tal och har sedan dess fungerat som ett centrum för livsmedelshantering. Området genomgår idag en större omvandling från industriområde till en urban stadsdel med bostäder, kontor, kultur och nöjen. Skolor, idrottshall, parker och torg kommer även att ge liv och karaktär åt denna levande stadsdel.
Palmfelts Center ligger i entrén till Slakthusområdet, med Globen shopping som närmaste granne. Huset under 1980-talet för Bankgirocentralen, så förutom ca 26.000 kvm kontor finns här gott om serverhallar med hög säkerhetsklass.
Kylhuset 21
2
Vi färdigställer lokalen i samråd med tillträdande hyresgäst.
Skicka denna lokalen till e-post