Industri, 140 - 2313 m2, Uppsala, Hammarskog
Snickeri uthyres i Hammarskog!
Vill du driva ditt företag i en fantastiskt miljö vid Hammarskogs naturreservat?
Nu finns möjlighet att hyra ett snickeri och verkstad om 584 kvm med stora lagerytor om ca 1 392 kvm. Utöver själva lokalen kan även ett basutbud på en maskinpark köpas av en ny hyresgäst. Här finns också ett lider/carport på ca 140 kvm och ett traktorgarage på ca 151 kvm hyresledigt. Ytterligare ytor finns i form av en oljningslada om 110 kvm och en metallverkstad om 117 kvm. Samtliga lokaler ligger i olika byggnader vid en gemensam parkering med ett fantastiskt läge intill Hammarskogs vackra herrgård med trevligt fik och konferensmöjligheter.
Här finns möjlighet till att arbeta i en lugn inspirerande miljö där du i på lunchpausen eller fikarasten har möjlighet till rekreation!
Det finns bra parkeringsmöjligheter för företaget och det är gratis för allmänheten.
För mer information kontakta Pernilla Persson 018-60 60 05.
Varmt välkommen!
Hammarskog är ett naturreservat med många fina vandringsleder och även badplats om andan faller på. En fantastisk plats för rekreation coh inspiration och motion. Här finns också Hammarskogs Herrgård som har ett café och konferensmöjligheter.
Buss 108 tar dig till Hammarskogs vägskäl. Därifrån är det cirka en kilometers promenad till Naturskolan. Med bil tar det ca 25 minuter från Uppsala.
Snickeriet om 584 kvm ligger i en ombyggd lada och har en egen entré till två öppna ytor i fil. Lokalen har en bra elkapacitet som behövs för att driva ett fullt producerande snickeri eller annan likvärdig verksamhet. Här finns också ett enskilt kontor och WC. Från snickeriets bakre del finns ingång till ett stort kallager om ca 1 392 kvm med en generös takhöjd. Snickeriet är varmisolerat och kan drivas året om. Utöver själva lokalen kan även ett basutbud på en maskinpark köpas av en ny hyresgäst
En Bamsesåg
Bolinder klyvsåg från 1938
Barkmaskin
Bandsåg ACM BS740 årgång 1983
Planhyvel Kölle HDA 63 (1970-tal)
Rikthyvel Kamro AFK-4 (1970-tal)
Klyvsåg Robland E45 utan skjutbord (2010-tal)
Pelarborr Arboga E100 (äldre modell)
Träsvarv Solberga SVT (äldre modell)
Vertikalfräs (äldre modell)
Ett antal sågblad, hyvelstål och sågklingor
På andra sidan parkeringen finns det ytterligare ytor där det finns ett lider/carport på ca 140 kvm och ett traktorgarage på ca 151 kvm. Ytterligare ytor finns i form av en oljningslada om 110 kvm och en metallverkstad om 117 kvm.