Dokument

Planritning Svetsarvägen 8 - ca 4586 kvm

Svetsarvägen 6-10

Kontor, 2390 - 4690 m2, Stockholm, Skytteholm

Hyra: Kontakta annonsören

Ljusgård och två terrasser i sydväst
I en varsamt ombyggd industrifastighet från 1960-talet erbjuds 2 390 kvm där råa material och välbevarade originaldetaljer bidrar till husets tydliga karaktär. För verksamheter med större lokalbehov finns möjlighet att utöka ytan med ytterligare cirka 2 300 kvm och skapa en sammanhängande tvåplanslösning om totalt upp till 4 690 kvm.

De vackra trapphusens originaluttryck är bevarat och ger huset en autentisk och tidlös känsla. Mot Svetsarvägen ligger fina helglasade konferensrum som förstärker ljusinsläppet och skapar en tydlig kontakt med stadslivet utanför. Lokalen bjuder på två terrasser med sydvästläge och en stor ljusgård som fyller huset med naturligt ljus. Rakt över gatan ligger Smedens Mathall och ett gym, och i närområdet finns ett brett serviceutbud. Tvärbanan stannar precis utanför entrén och tunnelbanan ligger inom bekvämt gångavstånd.

Som ny hyresgäst har ni möjlighet att påverka lokalens utformning och materialval. Genom nära samarbete och kontinuerlig dialog skräddarsyr vi lokalen utifrån era specifika behov och önskemål.

Mitt i Solna Business Park har du allt nära - från Smedens Mathall och gym till Scenen Konferens, tvärbanan utanför dörren, Sundbyberg runt hörnet och smidig tillgång till hela Stockholm.

Omgivning

Omgivning/natur:

Solna Business Park är ett av Stockholms mest attraktiva områden för företag och deras anställda. Här får ni det bästa kommunikationsläget efter T-centralen med mindre än 10 minuter till city. Energin är hög tack vare en spännande mix av hyresgäster, det levande gatulivet, det stora utbudet av restauranger och service, kultur och träning.\
\
Här är allt greppbart och inom räckhåll. Det gäller såväl det som finns i kvarteren, allt i Sundbyberg och Stockholm i stort. Här har vi dessutom en känsla av samhörighet.\
\
En av Solna Business Parks stora kvaliteter är att allt finns nära till hands. Det gäller både det som finns i kvarteren, i närliggande Sundbyberg och - tack vare de starka kommunikationerna - Stockholm i stort. Tvärbanan rullar in i området och Sundbybergs station, en av Stockholms viktigaste kollektivtrafiknoder, ligger några minuter bort.

Planlösning

Byggår:

1962

Våningsplan:

2

Kommunikationer

Solna Business Park har det bästa kollektivtrafikläget i Stockholm efter T-Centralen! Tvärbanan stannar mitt i Solna Business Park och endast fem minuters promenad bort ligger Sundbybergs station som är den enda stationen i Stockholm där tunnelbana, tvärbana, pendeltåg och fjärrtåg sammanstrålar. Området har även bra cykelkopplingar och Fabege erbjuder en modern cykelparkering med dusch, förvaringsskåp, årlig cykelservice och kostnadsfri cykelpool.

Service

Närservice:

Här är all service samlat på en liten yta - allt inom räckhåll! Det finns ett stort utbud av restauranger och caféer och på Solnas bästa mötesplats Scenen finns möjligheter för bokning av såväl roliga kickoffer som stora konferensmöten. Träna kan du göra på Nordic Wellness eller varför inte testa ett av träningskoncepten på F9 Solna Business Park som erbjuder crossfit, kampsport och löpning. Gå på ett yogapass, ta en löprunda längs Bällstaviken, spela padel eller pickleball. Övernattningsmöjligheter finns på två hotell i området. För snabba ärenden finns ICA Maxi och apotek mitt i området. Med fem minuters promenad till Sundbyberg får du tillgång till ytterligare service, restauranger och träning på SATS bland annat.

Övrigt

Tillträde:

Enligt överenskommelse

Kontakta Annonsör

Lennart Öberg

Lennart Öberg