Evenemangsgatan 21

Kontor, 2188 m2, Stockholm, Arenastaden

Hyra: Kontakta annonsören

Ett våningsplan utöver det vanliga
Välkommen till ett unikt våningsplan med stora fönster, generös takhöjd och 360 graders utsikt över Arenastaden. På våning 6 finns nu ett helt våningsplan tillgängligt för bolaget som vill sitta samlat och förse alla medarbetare med fina vyer. Den egna terrassen vetter ut mot fastighetens atrium och skapar en inspirerande miljö som förser arbetsdagen med både ljus och rymd.

Läget är svårt att slå. Arenastadens företagskluster är ett av dom starkaste i Sverige och Mall of Scandinavia ligger precis utanför dörren. Fastigheten är belägen på ungefär sex minuters promenad ifrån Solna Station.

Omgivning

Omgivning/natur:

Området kombinerar stadens puls med närhet till natur. Råstasjön och gröna promenadstråk ligger nära kontoret och förser medarbetarna med energi, fokus och trivsel. Flera stora bolag har valt att etablera sina huvudkontor här samtidigt som Arenastaden fortsätter att utvecklas. Nybyggnation av bostäder och den nya tunnelbanan stärker områdets tillgänglighet ytterligare och bidrar till en ännu mer attraktiv plats att arbeta och driva företag på. Westfield Mall of Scandinavia ligger precis intill fastigheten med cirka 33 000 besökare per dag är det en av regionens mest välbesökta destinationer och utsågs till Stockholmarnas Favoritcentrum 2025.

Parkeringsmöjligheter/garage:

Parkering finns i fastigheten eller mitt över gatan i Mall of Scandinavias parkeringshus.

Planlösning

Byggår:

2017

Våningsplan:

6

Planlösning:

Våningsplanet omfattar cirka 2 188 kvm och är utformat för en modern och flexibel arbetsplats där medarbetare kan arbeta fokuserat, mötas och samarbeta.

116 arbetsplatser i öppet landskap
20 tysta arbetsplatser
11 samtals-/teamrum för 1-3 personer
7 mötesrum för 4-6 personer
6 mötesrum för 8-10 personer
3 mötesrum för upp till 16 personer
1 styrelserum för 26 personer
2 utbildningsrum för upp till 32 personer

En planlösning som kombinerar öppna arbetsytor, fokusplatser, mötesrum och utbildningsytor och med goda möjligheter att anpassas efter verksamhetens behov.

Kommunikationer

Evenemangsgatan 21 har ett mycket starkt kommunikationsläge, oavsett om man kommer med kollektivtrafik, bil eller till fots.

- 2 minuters promenad från fastigheten planeras den nya tunnelbanans uppgång.
- 6 minuters promenad från Solna station till Evenemangsgatan 21.
- 7 minuter med pendeltåg från Solna station till Stockholm City.
- 10 minuter med bil till centrala Stockholm.

Service

Närservice:

Arenastaden erbjuder företag och medarbetare betydligt mer än bara ett kontor. Med Westfield Mall of Scandinavia precis intill fastigheten finns över 200 butiker, restauranger och caféer för luncher, AW, kundmöten och sociala aktiviteter. Här finns även biograf med IMAX samt Strawberry Arena som erbjuder konserter, sport och andra stora evenemang. Helheten skapar ett stort värde för företagen och ännu mer för medarbetarna som får en attraktiv arbetsplats.

Övrigt

Övrigt:

Som hyresgäst hos Novier får ni en långsiktig och engagerad fastighetspartner. Vi arbetar nära våra hyresgäster och tror på personliga relationer, snabb återkoppling och ett nära samarbete genom hela hyresperioden.
Vårt målet är enkelt; ni ska trivas, utvecklas och känna er väl omhändertagna som hyresgäst.

Tillträde:

Lokalen är ledig och tillträde

Kontakta Annonsör

Jacob Lilja

Jacob Lilja