Palmbladsgatan 4B

Industri/Kontor/Lager, 150 - 842 m2, Uppsala, Fyrislund

Industri-Lager-verkstadslokal uthyres på Palmbladsgatan 4- ett mycket strategiskt läge!
Välkommen till 2 st lokaler om totalt 842 m² i fristående byggnader med blandade ytor. Byggnaderna kan hyras var för sig.

På byggnaden närmast Palmbladsgatan har verkstadsdelen en port om 3x3 meter från innergården, kontorsdelarna erbjuder stor flexibilitet med enskilda kontor, kontorslandskap och konferens. Byggnaden går att dela av i två enheter och anpassas till två hyresgäster.
Byggnaden inne på gården blir tillgänglig Q4-26, och innehåller lager- och verkstadsytor i markplan och kontor samt personalytor på det övre planet. Två fullstora portar om 4x4,5 meter.

På fastigheten finns flertalet parkeringsplatser samt 4 st p-platser som har elbilsladdare.

Att etablera verksamhet på Palmbladsgatan i Uppsala innebär att kombinera tillgänglighet, synlighet och smart logistik - ett starkt läge för både små och medelstora företag. Byggnaden är tillgänglig omgående.

Omgivning

Omgivning/natur:

Fyrislund är ett handels- och kontorsområde med även lättare verkstadsföretag. Området ligger i södra Uppsala och har mycket goda kommunikationsförbindelser till Uppsala centrum med buss eller bil. Området består av en blandning av kontor, handel och service och produktionsföretag. God access till E4:an och Arlanda/Stockholm. Man når även lätt med bil andra större vägar runt Uppsala.

Det är mycket god service i närområdet. Flera lunchrestauranger finns att välja på i Fyrislund. Även närhet till större livsmedelsbutiker och närhet till Boländerna som är ett av Uppsalas största handelsområden med bl.a. IKEA, Bauhaus, Elgiganten och mycket mer.

Planlösning

Planlösning:

Lokalen närmast Palmbladsgatan inrymmer 360 m² och det är möjligt att dela upp lokalen i två enheter. Om delning sker blir ytorna ca 210 respektive 150 kvm.
Ytorna passar som butik, kontor och lager eller lättare industriverkstad. Det finns kökpentry i vardera del samt toaletter med dusch. Byggnaden har idag två entréer och en port men det går att få till fler. Det finns fyra öppningar, en på vardera sida om byggnaden där du enkelt kan ta upp antingen en entré eller port om 3x3 meter. Byggnadens takstolar sitter på en längsgående balk vilket gör det är lätt att bygga på en våning till om så önskas. Kort och gott en byggnad med fler möjligheter. I lokalens verkstadsdel finns oljeavskiljare.

Lokalen inne på gården inrymmer totalt 482 m². På bottenplanet som är ca 288 m² finns en stor lager/verkstadsyta med mellan 3 och 5,5 meters takhöjd. Strax till vänster om mitten på lokalen har du en kontorsentré med HWC och trappa upp till kontor och personalutrymmen. Väl uppe på övre planet har kommer du först till det stora lunchrummet. Det finns även ett omklädningsrum med dubbla WC, dusch samt förberett för bastu. Kontor och personalutrymmen på övre planet är på 137 m² och är idag indelat med några kontorsrum samt öppen yta. Separat trappa ner till lager/verkstadsdelen. På högra delen av huset finns även ett entresolplan om ca 57 m² för lager. Här finns också en trappa ner till verkstad/lager i markplan. Två fullstora portar om 4x4,5 meter. Lokalen har en oljeavskiljare.

Kommunikationer

Effektiv logistik & närhet till E4:
Palmbladsgatan ligger i det expansiva området Fyrislund, med direkt närhet till E4:an, vilket gör det enkelt att nå både Uppsala centrum, Arlanda, Stockholm och andra delar av Mälardalen. Perfekt för företag med transport- eller distributionsbehov.

Utmärkta kollektiva trafikförbindelser
Området trafikeras av flera UL-busslinjer, bland annat linje 6, 153 och 190, vilket gör det enkelt för både personal och besökare att ta sig till och från arbetsplatsen - oavsett om de bor i centrala Uppsala eller i kringliggande orter som Knivsta, Storvreta eller Sävja.

Det finns mycket bra gång- och cykelvägar i området.

Övrigt

Prisinformation:

Enligt ök

Kontakta Annonsör

Pernilla Persson

Pernilla Persson